ISABELLA DE BOURBON

Isabella De Bourbon - Stara LubovnaDoña Isabella Alfonsa Maria Teresa Antonia Cristina Mercedes Carolina Adelaide Raphaela
Princess of Bourbon - Two Sicilies, Infanta of Spain

* Madrid, October 10th, 1904
† Madrid, July 18th, 1985


Zamoyski - slávny grófsky rod.

Starobylý rod grófov Zámoyských patril po stáročia medzi najpoprednejšie aristokratické rody poľského kráľovstva. Jeho nositelia už od čias stredoveku zastávali významné štátnické i vojenské hodnosti. Vyznamenali sa v mnohých vojnách proti nepriateľom Poľska. Zanechali stopu i v oblasti vzdelávania, kultúry i ďalších odvetviach života spoločnosti.


Keď počas návštevy Prahy súčasný kráľ Španielska Juan Carlos spomenul okrem krás tohto mesta aj Bratislavu a zároveň sa zmienil aj o Starej Ľubovni, mnohí boli prekvapení. Pre domácich nie je puto medzi Španielskom a týmto krajom záhadou. Nechajme však prehovoriť historické fakty a dejiny 19. storočia.

Zamoyski na motorkeIzabela a Ján Zamoyski na dovolenkeIsabella De Bourbon na voze


Ján Zamoyski ako vojakV 90-tych rokoch 19. storočia sa gróf Andrej Zamoyski uchádzal o hradné panstvo, ku ktorému patrili aj obce Podsadok a Chmeľnica. Dokonca chcel kúpiť celý Spiš. Rodina Zamoyských často navštevovala Paríž, Rím a Viedeň a radi sa zdržiavali v prímorských letoviskách v Cannes a Rimini. Tam sa gróf Andrej Zamoyski zoznámil s Karolínou de Bourbon, princeznou oboch Sicílií, s ktorou sa neskôr oženil a priviedol do týchto končín. Rod sa rozrastal a učarovalo mu okolie Starej Ľubovne. Na hrade ostali ďalej žiť ich potomkovia, synovia Karol, Ján Kanty a dcéra Mária Karolína. Majetok postupne prevzal najmladší syn Ján Kanty. Ten sa v roku 1929 oženil so španielskou princeznou Isabellou de Bourbon. Španielsky dvor sa postaral, aby sa Ján stal členom francúzskej vetvy prestížneho vojenského rádu a špitálskeho rádu rytierov sv. Lazara Jeruzalemského. Ján Kanty Zamoyski a Isabella de Bourbon mali štyri deti, z ktorých syn José a dcéra Tereza žijú v Španielsku. Oficiálne zdroje uvádzajú, že táto rodina patrí v súčasnosti medzi najváženejšie v Španielsku.

Izabela De Bourbon - Princess of Spain

Historické pramene uvádzajú, že Isabella Alfonsa de Bourbon bola veľmi citovo viazaná na Starú Ľubovňu a bola výraznou a nevšednou osobnosťou. Nosila jednoduchý odev, vo všedné dni najčastejšie nohavice a často ju vídali v sedle. Mala jednoduchý účes a osobne dohliadala na chod domácnosti a hospodárstva. V skleníku sa pestovala v tomto kraji neobvyklá špargľa a nádherné exotické kvety. Potrpela si na zdravý životný štýl a tak sa hrade a v kaštieli konzumovalo veľa ovocia, zeleniny a ľahkého hydinového mäsa. Pre grófsku domácnosť sa varili aj španielske národné jedlá ako napríklad cocido, ktoré pozostávalo z ryže, údenín, kapusty a hovädzieho mäsa. Miestni obyvatelia na ňu spomínajú síce ako na jednoduchú a ráznu ženu, ktorá však zároveň zachovávala pravidlá aristokratického spôsobu života.

 Hrad a Reštaurácia v Starej Ľubovni
Foto archív:
 Ľubovnianske Múzeum - hrad v Starej Ľubovni. 
Všetky práva vyhradené.


erb of bourbonDozveďte sa viac o princezne Isabelle De Bourbon a jej rode:

Rubens's "Portrait of Isabella de Bourbon, Queen of Spain"

Historické fotografie (rod Zamoyski a De Bourbon)